Polska fotografia - zwycięska w prestiżowym międzynarodowym konkursie w Paryżu - A Man Feeding Swans in the Snow - Francja straciła kolejnego żołnierza podczas interwencji w Mali. - Nie żyje reżyser Jérôme Savary. - W Mali poległ francuski żołnierz. To już trzecia ofiara śmiertelna. - Lyon: kardynał Barbarin odprawił pożegnalną mszę w intencji abdykującego papieża Benedykta XVI. -

Dzień Wszystkich Świętych czyli Toussaint we Francji

Piątek 31 października 2008.
Strona główna > Francja > Wydarzenia kulturalne > Dzień Wszystkich Świętych czyli Toussaint we Francji
 
(4.59 - 2 votes)

Abonnement

Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest 1 listopada. W tym dniu Francuzi odwiedzają groby swoich bliskich, składając na nich kwiaty, wieńce oraz małe marmurowe tabliczki z podpisem np.: Kochanej Mamie, Drogiej siostrze itp., które są wyrazem pamięci dla osoby zmarłej. Na groby kładzie się chryzantemy cięte oraz w doniczkach w różnych kolorach jesieni. Chryzantemy uważane są we Francji za najpiękniejsze kwiaty ze względu na duże walory dekoracyjne.

We Francji nie ma tradycji palenia zniczy na miejscu pochówku. Lampki spotkać można tylko na polskich grobach. Na francuskich cmentarzach dominują duże i bogato zdobione grobowce, w których spoczywają całe rodziny.

We francuskiej tradycji, w tym szczególnym dniu, organizuje się pielgrzymki. Francuzi pielgrzymują do Sanktuarium Św. Marii Magdaleny w Vézelay u podnóża wzgórz Morgan. Natomiast młodzież z całego świata przybywa na grób gwiazdy rocka Jima Morrisona, związanego z grupą The Doors. Na paryskim cmentarzu Père Lachaise można wtedy usłyszeć, grane i śpiewane przez idoli na gitarach, jego największe utwory.

Dzień Wszystkich Świętych we Francji jest dniem wolnym od pracy, natomiast w szkołach obowiązuje tydzień wolny od zajęć lekcyjnych.

Po Wszystkich Świętych (2 listopada) obchodzony jest dzień wspominania zmarłych (Zaduszki), który we Francji czci się tylko w kościołach. Duchowni oraz wierni modlą się wtedy w intencji wszystkich, którzy odeszli już z tego świata. mif8moacr

Skomentuj na forum dyskusyjnym

Copyright © 2015 Gazeta MediaPolonia.com
Skomentuj ten artykuł

Partagez cet article en 1 clic :

Forum