Polska fotografia - zwycięska w prestiżowym międzynarodowym konkursie w Paryżu - A Man Feeding Swans in the Snow - Francja straciła kolejnego żołnierza podczas interwencji w Mali. - Nie żyje reżyser Jérôme Savary. - W Mali poległ francuski żołnierz. To już trzecia ofiara śmiertelna. - Lyon: kardynał Barbarin odprawił pożegnalną mszę w intencji abdykującego papieża Benedykta XVI. -

Nie żyje reżyser Jérôme Savary.

Środa 6 marca 2013.
Strona główna > Francja > Ludzie > Nie żyje reżyser Jérôme Savary.
 
(0 - 0 vote)

Abonnement

W poniedziałek wieczorem w szpitalu w Levallois-Perret (Hauts-de-Seine) zmarł aktor i reżyser Jérôme Savary. Miał 70 lat. Przyczyną śmierci francuskiego artysty był nowotwór krtani – poinformowała rodzina zmarłego.

W 1966 roku założył zespół awangardowy Le Grande Magic Circus; w latach 1988 – 2000 kierował Teatrem Narodowym Chaillot w Paryżu. Wyreżyserował wiele sztuk i przedstawień teatralnych – głównie komedii m.in. "D’Artagnan" (1988 r.), "Mieszczanin szlachcicem" ("Le Bourgeois gentilhomme", 1989 r.), "Sen Nocy letniej" ("Le Songe d’une nuit d’été ", 1990 r.), "Wieczór Trzech Króli" ("La Nuit des rois", 1992 r.). "Poskromnienie złośnicy" ("La Mégère apprivoisée", z 1993 r).

Od 2000 do 2006 roku był dyrektorem paryskiej Opery Komicznej. Był wiązany także z Teatrem Mogator . Jego najbardziej znane sztuki to "Cyrano de Bergerac" z 1983 r., "Żona piekarza" ("La femme du boulanger" z 1985r.) W pamięci zapadły też jego musicale, jak "Cabaret" 1987 r. i "La Légende de Jimmy" z 1990 r. grane symultanicznie w różnych punktach przestrzeni teatralnej.

Jego przedstawienia operowe były prezentowane w wielu krajach Europy, a także w Polsce. Reżyserował na scenie słynnej La Scala w Mediolanie czy Teatru Wielkiego w Genewie. Z kolei w Warszawie w 1992 roku wystawił "Cyrulika sewilskiego” ("Le Barbier de Séville") słynną operę Gioacchina Rossiniego.

Jérôme Savary urodził się 27 czerwca 1942 r. w Bueno Aires. Jako młody chłopak osiadł w Paryżu, gdzie uczył się muzyki oraz studiował w prestiżowej szkole artystycznej. W wieku 19 lat wyjechał do Nowego Jorku. Jego pobyt w USA zaowocował nawiązaniem licznych kontaktów ze znanymi muzykami jazzowymi.

Miał syna oraz trzy córki. Savary był synem francuskiego pisarza.

Copyright © 2015 Gazeta MediaPolonia.com
Skomentuj ten artykuł

Partagez cet article en 1 clic :